Jazzbląg logo

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/tenor.jpgTENOR MADNESS

Robert Chyła - saksofon
Dariusz Herbasz - saksofon
Tomasz Grzegorski - saksofon
Kajetan Galas - hammond
Patryk Dobosz - perkusja

Nieczęsto zdarza się możliwość posłuchania i zobaczenia na scenie festiwalowej trzech muzyków, grających na saksofonach tenorowych w jednym zespole. Tym bardziej mamy wielką przyjemność zaprezentowania Państwu wyjątkowego projektu stworzonego specjalnie dla festiwalu Jazzbląg.
Saksofoniści: Robert Chyła, Dariusz Herbasz i Tomasz Grzegorski, wywodzący się z różnych środowisk muzycznych, charakteryzujący się różnymi stylami gry, brzmieniem oraz podejściem do improwizacji, postanowili przedstawić Państwu program złożony z kompozycji wielkich mistrzów tegoż instrumentu.
Towarzyszyć im będą: Kajetan Galas - organy hammonda oraz Patryk Dobosz -perkusja. Muzycy ci wywodzą się z krakowskiego środowiska jazzowego, gdzie stanowią trzon sekcji rytmicznej legendy polskiego saksofonu Janusza Muniaka.

LESZEK KUŁAKOWSKI ENSEMBLE feat. CHRISTOPH TITZ

Leszek Kułakowski - fortepian
Christoph Titz – trąbka, flugelhorn
Krzysztof Lenczowski - wiolonczela
Tomasz Grzegorski - saksofony
Piotr Kułakowski - kontrabas
Tomasz Sowiński - perkusja

Premierowy projekt "Looking Ahead" kwartetu Leszka Kułakowski obejmuje szeroki stylistycznie program: począwszy od „groove’owych” utworów, po wysublimowaną poetykę i zabawę brzmieniem. Naczelną ideą kompozycji jest kontrast, szukanie nowych barw pomiędzy instrumentami dętymi: saksofonem i trąbką a śpiewną z natury wiolonczelą. W tej „melodycznej dyskusji” uczestniczą również kontrabas i perkusja. Kompozycje są nasycone osobowością Leszka Kułakowskiego i posiadają „jazzowy drive”. Looking Ahead to nowoczesny, ale nieodżegnujący się od źródeł, europejski jazz, który mimo starannych aranżacji pozostaje muzyką swobodną, dynamiczną i mocno angażującą słuchacza. Na korzyść projektu działa znakomity dobór instrumentarium oraz oczywiście samych muzyków, z których każdy zabarwia znakomite kompozycje na swój oryginalny sposób. 

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/LK LOOKING AHEAD -zdj.A.Ciupek.jpg

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/Algorhythm_fot_Dominika_S╠uenieg.jpgALGORHYTHM

Piotr Chęcki (sax)
Szymon Burnos (piano)
Emil Miszk (trumpet)
Sławek Koryzno (drums)
Krzysztof Słomkowski (double bass)

Dzięki współpracy pięciu muzyków związanych z Akademią Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku, w styczniu 2013 r. został założony projekt muzyczny Algorhythm.
Muzyka Algorhythmu oscyluje pomiędzy melancholią, impulsywnością, geometrią muzyki, a spontaniczną abstrakcją. Prezentowany przez zespół materiał, to ich własne kompozycje balansujące na krawędzi współczesnego jazzu. Pomimo że skład bandu to klasyczny jazzowy kwintet (trąbka, saksofon tenorowy, fortepian, kontrabas i bębny), muzycy przede wszystkim w swojej twórczości inspirują się nowoczesnymi brzmieniami i stylistyką.
W skład zespołu wchodzą Piotr Chęcki (sax), Szymon Burnos (piano), Emil Miszk (trumpet) Sławek Koryzno (drums) i Krzysztof Słomkowski (double bass). Są to młodzi muzycy, mający w swoim dorobku artystycznym liczne trasy koncertowe z gwiazdami muzyki nie tylko jazzowej, sesje nagraniowe, płyty.
Od samego początku swojego istnienia, band zdobywa nagrody i uznanie zarówno w Polsce, jak i za granicą. Algorhythm jest laureatem w IV RCK Pro Jazz Festival, XVI Polski Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych w Gdyni, a także finalistą w konkursie 2013 European Jazz Contest. Aktualnie muzycy wydają debiutancką płytę “Segments”, na której prezentują swój autorski materiał.

Algorhythm

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/The Brag Pack 15.jpgTHE BRAG PACK

Daniel Mester (Węgry) - saksofon
Sri Hanuraga (Indonezja) - fortepian, instrumenty klawiszowe
Paul Rutschka (Niemcy) - bas
Andris Buikis (Łotwa) - perkusja
oraz gościnnie: Kinga Pruś(Polska) - vocal

Kwartet „The Brag Pack“ to międzynarodowa formacja młodych muzyków jazzowych, która
powstała na początku 2011r. Spotkali się podczas studiów na Wydziale Jazzu w Conservatorium van Amsterdam. „The Brag Pack“ gra własne kompozycje energicznie i interaktywnie, co tworzy w całości spójne i bardzo intensywne w odbiorze widowisko. Szeroki repertuar obejmuje utwory z nowoczesnym podejściem do swingu, solidny groove i improwizacje. Latem 2014 roku zespół w nowym składzie ponownie zebrał się w studiu nagraniowym. Nowy materiał obfituje w kompozycje inspirowane zarówno muzyką klasyczną, ciężkim groove’m jak i romantycznymi balladami. W kontraście do ciężkich brzmień wirtuozerskiej improwizacji pojawia się kojący głos Kingi Pruś, młodej i utalentowanej wokalistki jazzowej z Trójmiasta. Każdy z muzyków ma na swoim koncie liczne nagrody i wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach jazzowych. Promując ich debiutancki album "Just Braggin“ zespół intensywnie  koncertował w prestiżowych klubach w Holandii, Niemczech i Indonezji  oraz na festiwalach takich jak Bimhuis w Amsterdamie, Birdland w Hamburgu i ASEAN Jazz Festival w Batam. Zespół występował też kilka razy w Polsce m.in. na Świdnickich Nocach Jazzowych, Jazz Travel w Sopocie czy Hanza Jazz Festival, zjednując sobie wielką sympatię i ogromne zainteresowanie słuchaczy. Podczas toruńskiego Jazz Od Nowa Festiwal w 2012 r. został uznany odkryciem festiwalu.

The BragPack


SPECIAL TRIO: ED CHERRY, AREK SKOLIK, ADAM KOWALEWSKI

Ed Cherry - gitara
Adam Kowalewski - kontrabas
Arek Skolik - perkusja
gość specjalny: Jerzy Małek- trąbka

Nowojorski akustyczny mainstream w najlepszym wykonaniu wieloletniego współpracownika Dizzy’ego Gillespie – Eda Cherry oraz znakomitych polskich jazzmanów Adama Kowalewskiego i Arka Skolika. Ed Cherry - artysta ten przez wielu krytyków uznawany jest za najlepszego obecnie nowojorskiego gitarzystę. O jego renomie zaświadczyć może m.in. współpraca z takimi Legendami Jazzu jak Dizzy Gillespie - współpracował z nim zarówno w kwartecie jak i big bandzie od roku 1978 aż do 1992 - czyli niemal do samej śmierci Dizzy’ego. Adam Kowalewski Współpracował i współpracuje od wielu lat z czołówką polskich muzyków jazzowych takich, jak: Janusz Muniak, Jan Ptaszyn Wróblewski, Tomasz Szukalski, Tomasz Stańko, Piotr Baron, Piotr Wojtasik, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk, Jarosław Śmietana, Eryk Kulm, i wielu innych. Arek Skolik zajmuje czołowe miejsca w ankiecie pisma „Jazz Forum” jako perkusista jazzowy. Podczas poprzedniej edycji Festiwalu Jazzbląg dał się poznac elbląskiej publiczności jako wulkan energii i multiintrumentalista.

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/image3.jpg

 

tl_files/galeria/pliki/news/2015 jazzblag/Spark of Life 2_93 MB_Photo_Andrzej Lazarz.jpgMARCIN WASILEWSKI TRIO feat. JOAKIM MILDER


Marcin Wasilewski - lider, piano,
Sławomir Kurkiewicz - kontrabas,
Michał Miśkiewicz - perkusja
Joakim Milder – saksofon

Marcin Wasilewski Trio czyli Marcin Wasilewski /piano/, Sławomir Kurkiewicz /kontrabas/ i Michał Miśkiewicz /perkusja/ to swoisty fenomen polskiej sceny jazzowej. Trio jest jedną z  najbardziej cenionych polskich grup jazzowych poza Polską, z wielkim powodzeniem podbijających nie tylko rynek europejski, ale mającą już stałe miejsce na rynku światowym. W roku 2014 zespół obchodził 20-lecie pracy artystycznej w niezmienionym składzie. Współpraca z najznamienitszymi gwiazdami światowego jazzu (Jan Garbarek, Gianluigi Trovesi, John Surman, Louis Sclavis, Arthur Blythe, Joe Lovano, Bernt Rosengren, Dino Saluzzi, Bobo Stenson, Anders Jormin, Manu Katché czy Jon Christensen), nagranie trzech płyt dla legendarnej, prestiżowej wytwórni ECM Records, uznanie krytyków, entuzjastyczne recenzje w Europie i USA, to, poza sukcesami Tomasza Stańko, jedyny taki dorobek rodzimego, akustycznego jazzu. Muzycy Tria mają za sobą kilkanaście lat gry w kwartecie Stańki, lata współpracy w Simple Acoustic Trio, a wreszcie trzy znakomite albumy wydane przez wytwórnię ECM. Najnowszy album „Spark Of Life” polscy jazzmani zrealizowali z gościnnym udziałem szwedzkiego tenorzysty Joakima Mildera, z którym pojawili się na koncertach podczas jesiennej trasy koncertowej, przemierzając kilkadziesiąt tysięcy kilometrów i  grając ponad 20 koncertów, podczas których entuzjastycznie przyjęło ich muzykę ponad 7  tys. fanów w Polsce, Niemczech i na międzynarodowych festiwalach w Buenos Aires, Cordobie (w Argentynie) i Santiago de Chile (w Chile). Pod koniec listopada 2014 r., zaledwie po sześciu tygodniach od premiery album uzyskał w Polsce status „Złotej  Płyty” a dzięki głosom czytelników w dorocznej ankiecie „JAZZ TOP” magazynu JAZZ FORUM za rok 2014 potwierdził bardzo wysokie notowania, zyskując miano „Albumu Roku 2014”, zaś MWTrio zwyciężyło kolejny raz w kategorii „Akustyczny Zespół Roku 2014”. Zwieńczeniem I. półrocza od premiery „Spark  Of  Life” są statuetki Fryderyka w kategorii jazz (Jazzowy  Artysta Roku dla Marcina Wasilewskiego oraz Fryderyk w kategorii Jazzowy Album Roku)

Marcin Wasilewski Trio